Our Annual Awards Ceremony was held on Thursday 18th May and awards were presented for the following:

JUNIOR AWARDS

Green Schools – First Green Flag – Committee were presented with certificates

ICT/Computer Science -National Finalist Bebras Computational Thinking Challenge- Robert Lenihan, James Gea Duffy, Ben Callanan, Tiarnan Denieffe, Uwais Muhammad Fahmi & Alex Reidy.

Hurling – Junior Hurler of the Year – James Murray, First Year Hurler of the Year – James O’Sullivan

Gaelic Football – Junior Footballer of the Year – Neil Crowley, First Year Footballer of the Year – Jamie Dineen.

Chess – Teams A & B

Basketball – Winners of the Mark Gaffney Memorial Trophy – First Year Basketball Team

Athletics – for representing Ireland in school athletics – Cian Manning

Debating – Best newcomer to Debating – John Duggan

Cloud of Think – Best 3rd Year Contributor – Owen Barron, Most Outstanding Member – Ben Callanan.

Soccer – 1st year soccer award, Junior Soccer Award & U17Munster Final Medal – Dylan McCarthy


SENIOR AWARDS

Chess – Teams A & B

Cloud of Think – Best 6th Year Contributor – Judah Arun, Most Promising Talent – Tim Callanan.

Debating – Best Overall Contribution to the Debating Society – Rian Conway

Gaelic Football – Simcox Medals – Senior Football Team, Senior Football Player of the Year – Kevin Murphy

Hurling – Senior Hurler of the Year – Adam O’Sullivan

Music – Musician of The Year – Chris Furlong, Greatest Contribution to Music in C.S.N.- Brian Donnelly

Trad Group – CSN Trad Musician of the Year 2023 – Timmy O’Riordan

Green Schools – First Green Flag – Committee were presented with certificates

Science – Contribution to Science Awards – Tim Callanan, Brian Donnelly, Harry O’Donovan, James Byrne, Naoise Whelan, Oscar Ó Corráin, Sean Walsh, James Dorman & Kevin Delage.

Student Voice – Promoting Student Voice – Brian Donnelly

Soccer – Senior Soccer Award & U17 Munster Final Medal – Geoffery Zeph

Soccer – 6th Year Soccer Blitz – Hayden McCarthy


You may also like to read about …